تبلیغات
ماسون شناسی - شیطان پرستی در ایران

مترجم سایتدعای فرج امام زمان: بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیمْ اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

text describing the image
شیطان پرستی در ایران

شیطان پرستی در ایران موضوعی است که به ویژه در سالهای اخیر سخنان بسیاری درباره آن مطرح شده و اخبار زیادی از دستگیری طرفداران آن انتشار یافته است اما واقعیت چیست؟، آیا ما شیطان پرستی داریم؟ و اصولا، شیطان پرستها چه می گویند و چه می خواهند؟ گزارشی را که پیش رو دارید در ویژه نامه «سراب» ،ضمیمه روزنامه جام جم، به چاپ رسیده است.

به ادامه مطلب مراجعه کنید.............

از ابتدای پیدایش انسان تا به حال شیطان پرستی به شکل ها و گونه های مختلف وجود داشته است. به همین خاطر محققان برای تفکیک خصوصیات و ویژگی های آنها انواع مختلفی از آن را با نام های شیطان پرستی دینی، شیطان پرستی گوتیک، شیطان پرستی فلسفی و ... برشمرده اند.

شیطان پرستی رایج در دنیا در حال حاضر منسوب به تفکرات شخصی به نام آنتوان زندورلاوی است که کلیسای شیطان را در سال ۱۹۶۶ بنیان نهاده است.

در حال حاضر شیطان پرستی در دنیا توسط ۳ دروازه یا بهتر بگوییم ۳ عامل یا حامل وارد کشورها می شود:

۱) کلیساهای شیطانی

۲) جادوگری

۳) موسیقی بلک متال

ما در ادامه به توضیح یک یک آنها می پردازیم و خواهیم گفت که شیطان پرستی توسط کدام یک از آنها به کشور ما وارد شده است و چه خصوصیاتی دارد.

● کلیسای شیطان

اولین کلیسای شیطانی را آنتوان زندورلاوی تاسیس کرد. در افکار و عقاید او انسان محور و مرکز عالم هستی است و این انسان است که خدا را می سازد. او به ولایت کسی یا چیزی با نام شیطان اعتقاد نداشته و انسان را حاکم بر خدا و شیطان می داند.

● اصول شیطان پرستی آنتوان لاوی

۱) در شیطان پرستی خدایی وجود ندارد و هر انسانی خود یک خداست.

۲) عدم پرستش شیطان (ابلیس) ، زیرا شیطان جسم نیست و وجود خارجی ندارد.

۳) ضد مذهب بودن، خصوصا مذهبی که اعتقاد به زندگی پس از مرگ دارند.

۴) اعتقاد به لذت بردن در حد اعلای آن زیرا تمام لذات در خوشی دنیایی است و این خوشی ها خصوصا لذات جنسی پتانسیل لازم را برای کارهای روزانه آماده می کنند.

او قواعد ۱۱گانه و نیز گناه های ۹گانه ای را برای شیطان پرستان تنظیم کرده است ولی آنچه مردم بعدها از شیطان پرستان در جهان می بینند به هیچ وجه با این قوانین و گناه ها سازگار نبوده بلکه بر ضد آنها است.

مثلا در مورد قتل، تجاوز، قربانی کردن، حیوان آزاری، کودک آزاری و...، آنتوان لاوی آن را قبول نداشته و در فرامین خود آنها را رد کرده است. ولی در حال حاضر مراسم شیطان پرستی چیزی به جز انجام این اعمال نیست.

همه اینها نشان از تناقض گویی های آنتوان لاوی و پیروانش دارد. (در شیطان پرستی افکار و عقاید و نظرات در حال تغییر و از نسبیت برخوردار هستند.) البته همه آنها این خصوصیت خود را قبول داشته و به آن معتقد هستند. آنها معتقدند که چون ما خودمان خدا هستیم پس هر کاری بخواهیم انجام می دهیم و این مسخره است که یک شیطان پرست به قانون یا مقرراتی پایبند باشد.

ولی جای تعجب دارد که اگر آنها خود را خدا و آزاد از هر چیز می دانند پس چرا قوانین و مقررات و گناهانی برای پیروان خود ایجاد ایجاد کرده اند. تیم برتون جمله جالبی درباره شیطان پرستان دارد: شیطان پرستی آنارشی احمق هاست.

این اختلافات و تناقضات زمینه ساز بروز مشکلات زیادی در بین رهبران و پیروان شیطان گرایی شده است به شکلی که در سال ۱۹۷۵ شخصی به نام مایکل آکینو از کلیسای شیطان جدا شد و معبدی را با نام معبد ست بنیان نهاد. او برخلاف آنتوان لاوی به خدایی با نام شیطان اعتقاد داشت.

● جادوگری

جادوگری قرن هاست که در غرب (اروپا و آمریکا) طرفداران زیادی داشته است. جادوگران غربی که تنها عده کمی از آنها اصلا گرایشات شیطانی ندارند، در تلاش هستند تا با ارتباط با ارواح مردگان، اجنه یا شیاطین، به قدرت های ماورایی شیطانی دسترسی یابند. در قرون وسطی عده بسیار زیادی از جادوگران توسط کلیسا سوزانده شدند چرا که کلیسا معتقد بود آنها در پی ارتباط با شیاطین قادر به دخالت در امور مادی و دنیوی هستند و نیروهای غیرمادی خود را از منابع پلید به دست می آورند. در عصر حاضر جادوی سیاه یا همان بلک مجیک یکی از ارکان و مراسم اصلی شیطان پرستان است و در کشورهایی چون انگلستان و آمریکا علاقه مندان بسیاری دارد. جادی سیاه به غیر از کلیسای شیطان توسط اساتید خبره در دوره های آموزشی و کلاس هایی به علاقه مندان آموزش داده می شود.

در حال حاضر علت اصلی ورود عده ای از جوانان به گروه های شیطان پرست یادگیری بلک مجیک (جادوی سیاه) است. جادوی سیاه از مراسم آیینی آفریقاییان به آمریکا آمده و در حال حاضر بیش از همه جا در کلیساهای شیطانی تعلیم و تحصیل می شود. بیشتر وردها و ابزار و مراسمات این نوع جادو دارای علائم و نشانه های شیطانی هستند.

در دهه های بعد از جنگ جهانی اول فضای اجتماعی اروپا و آمریکا به انواع تبلیغات و ابزار و حتی بازی های جادوگری مانند ویجی برد آلوده است.

ویجی برد که یک وسیله پیشگویی است در مراسم احضار ارواح استفاده می شد تا سال ۱۹۶۷ فروش ویجی برد از مناپلی که پرفروش ترین اسباب بازی بود بیشتر شد. این خود نشان از استقبال مردم غرب به جادوگری است که در سالهای اخیر مصداق آن را در کتاب و فیلم های مرتبط با جادوگری مانند هری پاتر دیده ایم.

خوشبختانه جادوگری غربی که ما آن را بلک مجیک و انواع وسایل دیگر مانند ویجی برد و... می شناسیم هنوز وارد ایران نشده و شاید تنها جوانان ما نام آن را از کتاب ها یا فیلم های هری پاتر شنیده باشند.

● موسیقی بلک متال

شیطان وقتی کلیساهای شیطان و جادوگری را ناتوان در تبلیغات دید دروازه ای دیگر ساخت و آن موسیقی است.

دو دروازه جادوگری و کلیساهای شیطان جهت تبلیغات خود در سطح جهان دارای محدودیت های فراوانی هستند. برای مثال کلیساهای شیطان تنها در چند کشور جهان موجود هستند. یا در مورد جادوگری که تنها کشورهای غربی از آن استقبال کرده اند و کشورهای شرقی به خاطر عدم همخوانی زبان آن با فرهنگ شرق اصلا از ان استقبالی نکرده اند.

همین مسائل باعث شده که این دو دروازه در قیاس با موسیقی کمترین مشتریان را برای گرایش به شیطان پرستی داشته باشند. حال آن که در حال حاضر موسیقی بلک متال در همه کشورهای دنیا مخاطب و علاقه مند دارد و این به خاطر آن است که موسیقی، زبانی بین المللی دارد و دارای ظرافت های هنری فریبنده و اغواکننده است که می تواند به راحتی بر احساسات مردم تاثیرگذار باشد.

علت دیگر هم راحتی دسترسی به آن است به شکلی که به راحتی می توان آن را توسط همه رسانه ها و همه ابزارهای رسانه ها در همه جا در اختیار مخاطب قرار داد.

لازم به ذکر است که این ۳ دروازه در دنیا دارای مخاطبان خاص و مخصوص خود هستند. مثلا شیطان پرستانی که از طریق کلیسای شیطان به شیطان پرستی گرایش پیدا کرده اند، از همه نظر چه از نظر سن، جنس، نژاد و اهداف، خواسته ها و... با شیطان پرستانی که از طریق جادوگری و یا از طریق موسیقی جذب شیطان پرستی شده اند تفاوت دارند.

البته از نظر تعالیم و اعتقادات نیز کلیسای شیطان و موسیقی بلک متال اختلافات زیادی دارند:

مثلا در مورد کلیسای شیطان، آنتوان لاوی در قوانین ۱۱گانه و آیات ۹گانه خود قربانی کردن انسان، قتل، تجاوز، حیوان آزاری و کودک آزاری را رد کرده است.

در صورتی که در موسیقی بلک متال همه جور جرم و جنایتی انجام می پذیرد و هیچ استثنا و مورد نهی شده ای وجود ندارد.

مورد اختلاف دیگر موادمخدر است. مثلا آنتوان لاوی شیطان پرستان را از مصرف آن برحذر می دارد و معتقد است مصرف آن برای انسان های ضعیف می باشد نه انسان قدرتمندی چون یک شیطان پرست، در صورتی که در موسیقی متال اصلا این گونه نیست و الان بزرگ ترین پایگاه تبلیغاتی مواد مخدر در جهان موسیقی متال است.

لازم به ذکر است که اگرچه آنتوان لاوی در تئوری های خود مسائلی مانند قربانی کردن را رد کرده ولی عملا چه خود او و چه پیروانش پایبندی ها را به قوانین و مقررات بیان شده نقض کرده و به آن معتقد نیستند.

اصولا در شیطان پرستی هیچ حکم و قانون ثابتی نمی توان یافت و همه احکام و عقاید نسبی هستند و اختلاف و تناقض در عقاید و رفتار در بین آنها امری منطقی و طبیعی است.

اگر تناقض ها و اختلافات را در کلیسای شیطان بتوان تحمل کرد تناقض و اختلافات در موسیقی بلاک متال بسیار گستردهتر است. چرا که در آن با توجه به گستردگی مخاطب و تعداد بسیار زیاد گروهها در همه کشورهای جهان، هر کسی ساز خودش را می زند.

در این نوع موسیقی جهت بالا بردن تعداد مخاطبان و به تبع آن میزان فروش کاست ها، خوانندگان و نوازندگان دست به هر کاری می زنند و هر کلیپی که بخواهند و بتوانند بسازند می سازند و به هیچ کس و هیچ چیز مقید نیستند.

موسیقی بلک متال، متال مخلوطی از موسیقی و نمایش است برای همین معمولا گروه ها علاوه بر ارائه موسیقی خود، اعمال و رفتار نمایشی نیز ارائه می دهند.

برای همین صحنه موسیقی این گروه ها محل اجرای همه نوع نمایشی شده است مثلا یک گروه بر روی صحنه خودزنی می کند، گروه دیگر خونخواری می کند، گروه دیگر مرده خواری و همین طور اعمالی مانند: منفجر کردن حیوان با دینامیت، نصف کردن یک زن با اره (حقه های نمایشی)، آتش زدن انسان، آتش زدن انجیل، انجام اعمال جنسی منحرفانه و ... البته عجیب و غریب بودن این گروه ها فقط در دکور و مسائل نمایشی نیست بلکه در محتوا نیز به همین صورت می باشد.

مثلا خواننده ای خود را ضد خدا معرفی می کند، خواننده ای دیگر خود را ضد دین، دیگری ضد انسان و همین طور ضدهایی مانند: ضد دنیا، ضد قانون، ضد زن، ضد جنگ، ضد دولت و ...

مثلا خواننده ای که خود را ضدبشر معرفی می کند سعی می کند در اشعار یا کلیپ های خود این تفکر را تبلیغ کند که مثلا ما باید خودکشی کنیم، یا این که باید نسل بشر را از بین برد یا این که پدران و مادران نباید ما را به وجود می آوردند و ...

البته عموما این افکار کمتر توسط نوازندگان و خوانندگان به مرحله اجرا درمی آیند و بیشتر توسط مخاطبان آنها عملی می شوند. خواننده یا نوازنده بعد از اجرا سوار لیموزین خود شده و به ویلای خود می روند اما این مخاطب کم سن و سال آنهاست که تحت تاثیر افکار یا کلیپ ها قرار گرفته و آسیب هایی را برای خود و جامعه پدید می آورد البته پاره ای از این تفکرات عملی شده اند. مثلا ضدزن ها اقدام به دزدیدن یا کشتن دخترها و زن ها کرده اند یا ضدبشرها اقدام به خودکشی دسته جمعی کرده اند، یا ضدمسیحی ها اقدام به آتش زدن کلیساها یا کشتن کشیش ها کرده اند. مثلا در مورد اخیر خواننده ای به نام ورک ویکرنس که از شهرت جهانی برخوردار است و همه او را با نام بارزام می شناسند، در سال ۱۹۹۲ اقدام به آتش زدن چند کلیسا از جمله کلیسای فانتوف کرد. او بعد از این اتفاق دستگیر و روانه زندان شد و در حال حاضر نیز دوران محکومیت خود را سپری می کند.

البته لازم به توضیح است که همه گروه های موسیقی متال، شیطانی نیستند بلکه حتی تعداد انگشت شماری گروه های معتقد به خدا نیز در آنها پیدا می شود. یا این که بعضی از گروه ها مانند متالیکا نیز وجود دارند که در اشعار خود مسائل و مشکلات اجتماعی و سیاسی روز را مطرح می کنند، مثلا در این مورد آلبوم «و عدالت برای همه» متالیکا قابل توجه است. حتی تعدادی از گروه های متال نیز وجود دارند که در اشعار خود علیه ظلم و فساد دولت های مستکبری مانند آمریکا و اسرائیل سخن رانده اند.

مثلا گروه سپولترا، کلیپی با نام «سرزمین» ساخته که در آن از ظلم اسرائیل علیه ملت فلسطین سخن گفته است . البته بخش قابل توجهی از این موسیقی را کلیپ ها و آهنگ های ضدجنگ تشکیل می دهند.

موسیقی متال در ابتدای شکل گیری آن، برخلاف زمان حال نوعی موسیقی ضد جنگ بوده که تم اصلی آن مبارزه با دولت آمریکا و جنگ طلبی های آن بوده است. این موسیقی در ابتدا پیام آور صلح و دوستی بوده است.

موسیقی متال خود دارای زیرسبک های مهمی مانند هوی متال، دث متال، تراش متال، بلک متال و انواع زیرشاخه های دیگر است. موسیقی هوی متال نسبتا از نظر محتوایی نسبت به سبک های دیگر ملایم تر است ولی از جنبه کفر و شرک هیچ سبکی به پای بلک متال نمی رسد.

موسیقی بلک متال در دنیا بزرگ ترین پایگاه تبلیغاتی شیطان پرستی است به حدی که حتی جادوگری و کلیسای شیطان نیز به پای آن نمی رسند.

● شیطان پرستی در ایران

شیطان پرستی در ایران تنها از طریق موسیقی بلک متال طرفدارانی را جذب خود کرده است و دلیل گرایش برخی جوانان به آن نیز نفوذ این موسیقی به داخل کشور است.

این نوع شیطان پرستی از طرف شیطان پرستان حقیقی با نام شیطان پرستی تفننی شناخته می شود؛ چرا که بعضی از خصوصیات و اصول شیطان پرستی کلیسایی را دارا نبوده و بیشتر محصول صنعت موسیقی و جذابیت های نمایشی همراه با آن است.

البته ناگفته نماند که در ایران تعداد کمی شیطان پرست واقعی یا کلیسایی نیز وجود دارد که عموما از نظر سنی بالای ۳۰ سال دارند و عمدتا با خارج از کشور در ارتباط هستند.

آنها در تلاش هستند برخلاف شیطان پرستان موسیقیایی، اعتقادات خود را پنهان کنند. در ایران و خارج از آن گروه هایی هستند که به اشتباه از طرف مردم به عنوان شیطان پرست شناخته می شوند. این دسته گروه هایی هستند که رویکرد خاصی به خدا و ادیان دارند و اصلا گرایشات شیطانی ندارند. مثلا گروه های ضدمسیحی که عده ای از آنها منکر وجود حضرت مسیح نیستند و با مسیحیت رواج یافته در عصر حاضر مشکل دارند. این گرایش ها در مورد ادیان دیگر هم صادق است. در مورد خدا نیز عده ای هستند که اصلا گرایشات شیطانی نداشته بلکه دیدگاه های خاصی درباره وجود خدا دارند. مثلا گروهی که طبیعت پرست هستند و...

بهتر است علاقه مندان موسیقی متال را به ۲ گروه عمده تقسیم کنیم:

۱) گروهی که علاقه مند به موسیقی متال هستند ولی شیطان گرا نیستند. این گروه ممکن است هرگز وارد جریان های شیطان گرا نشده باشند یا این که زمانی در گذشته آن هم در سنین جوانی وارد گروه های شیطان گرا شده اند، ولی در حال حاضر گرایشات شیطانی ندارند.

این گروه عموما از نظر سنی، تحصیلات و وجهه اجتماعی در سطح بالاتری از گروه دوم قرار دارند.

این گروه بیشتر از آن که شیطان گرا باشند، افراد فاقد گرایشات مذهبی و عده زیادی از آنها لائیک هستند.

این گروه در کشور بیشتر در بین نویسندگان، نوازندگان یا خوانندگان حرفه ای این موسیقی دیده می شوند و بیشتر فعالیت های تبلیغی یا فرهنگی موسیقی متال توسط این گروه انجام می پذیرد.

این افراد کمتر در پارتی یا پارک ها یا فعالیت های گروهی شرکت می جویند و رفتارهای ضداجتماعی و ضداخلاقی در بین آنها کمتر دیده می شود. این افراد بیشتر در حد لباس و مد و تیپ با گروه دوم شباهت دارند و سعی دارند از برخوردهای جلف و نمایشی پرهیز داشته باشند.

۲) گروهی که علاقه مند به موسیقی متال و شیطان گرا هستند. این گروه به قول افراد گروه اول، غیرحرفه ای هستند چرا که با این موسیقی برخورد محتوایی دارند و بیشتر جذب نمایش ها و شوهای همراه با این موسیقی شده اند.

● موسیقی متال در ایران

موسیقی متال از سال ها پیش همزمان با شیوع این موسیقی در دیگر کشورهای جهان در داخل وجود داشته است. برای مثال فیلم پرسپولیس ساخته مرجان ساتراپی نشان می دهد که بعد از انقلاب در تهران در سال های حدود ۱۳۶۳ کلیپ های شیطانی گروه آیرن میدن به فروش می رفته است.

به طور جدی این موسیقی از سال های ۱۳۷۰ به بعد در داخل (بیشتر تهران) جایگاه ویژه ای را بین مخاطبان باز می کند.

فیلم سراب محصول روایت فتح، شاهد خوبی برای این ادعاست. در این فیلم نشان داده می شود که حتی خودزنی، یا بی دینی یا حتی موسیقی رپ در سال ۱۳۷۲ رواج داشته است.

در فیلم با دختری مصاحبه شده که او می گوید: خدا را قبول ندارد و برای جرایمی که تا الان مرتکب شده است، اعدام مجازات کمی است. حتی در ادامه تصاویری از خودزنی او که قبلا نام گروه شیطانیSlayer را بر روی دستش حک کرده بوده، نشان داده می شود.

به طور یقین در آن زمان کلیپ گروه های شیطانی همچونSlayer و آیرن میدن به صورت قاچاقی یا بعدها از طریق ماهواره بین جوانان پخش می شده است، البته اگرچه در حدود سال های ۱۳۷۰ این موسیقی در کشور رواج داشته ولی شیطان گرایی به شکل امروزین آن رواج نداشته است.

منظور این است که شاید در آن زمان بی دینی و دین گریزی همراه با مسائل دیگری مثل خودزنی، خونخواری و... به صورت محدود در کشور وجود داشته ولی شیطان گرایی به صورت امروزین آن، به شکلی که مثلا جوانان علاقه مند اقدام به راه اندازی گروه یا تشکیل میتینگ و پارتی کنند، وجود نداشته است.

در آن زمان این موسیقی بیشتر از آن که با سبک های پرخطری مثل بلک متال در کشور رایج باشد، با سبک هوی متال و آن هم گروه هایی مثل متالیکا طرفدارانی داشته است.

می توان گفت که جرقه های شیطان پرستی از زمانی در کشور زده می شود که جوانان در مورد این موسیقی ها به وسیله کتاب یا نشریات، تغذیه فرهنگی می شوند.

از حدود سال های ۱۳۷۳ به بعد کم کم کتاب ها و نشریات از موسیقی متال سخن می گویند تا این که از سال های ۱۳۷۵ به بعد موج گسترده ای از کتاب های اشعار این گروه ها وارد بازار می شود. بعد از انتشار کتاب ها چند اتفاق عمده رخ می دهد:

۱) اطلاعات علاقه مندان نسبت به موسیقی بالا رفته و به صورت سازمان یافته تر عمل می کنند.

۲) تمایل جوانان برای تشکیل گروه های موسیقی و غیرموسیقی بیشتر می شود و به عبارتی، علاقه مندان در گرایش به این موسیقی همگراتر می شوند.

همزمان با انتشار کتاب ها، آموزش و یادگیری این موسیقی و به دنبال آن کنسرت دادن و اجرا گذاشتن نیز شروع می شود. در کنار انتشار کتاب ها و اجرای کنسرت هاست که میتینگ های گفتگو یا افرادی مانند لیدر یا سرگروه خود را نشان می دهند.

لیدر در گروه کسی است که از نظر اطلاعات موسیقیایی و اعتقادی یا از نظر داشتن آرشیو صوتی تصویری گروه های مختلف موسیقی از بقیه قوی تر است. البته در خود علاقه مندان اصلا چنین اصطلاحی یا معادل آن وجود ندارد. ولی معمولا در این گروه ها علاقه مندان تحت نظر فردی به فعالیت می پردازند که واجد یکی از دو خصیصه بالاست. میتینگ ها هم جایی هستند برای تبادل نظر یا بحث و گفتگو یا به قول خود علاقه مندان محل «کل کل کردن» .

در میتینگ ها علاقه مندان به اطلاعات فروشی اقدام می کنند و در نشان دادن قدرت خود به اعضا یا گروه های دیگر به رقابت می پردازند.

محل میتینگ ها عموما فضاهای سر باز مانند پارک و ... می باشد. این محل ها در هر شهر یا منطقه جاهای شناخته شده و مشخصی هستند. محل میتینگ ها که از آنها به عنوان پاتوق هم یاد می شود، عموما از طریق نیروهای امنیتی شناخته شده، هستند ولی عملا در این مناطق امکان از بین بردن پاتوق ها وجود ندارد. چرا که برخورد نیروهای انتظامی یا امنیتی موقتی و موضعی است و این برخوردها نیازمند برخورد همزمان از طرف خانواده و مسوولان است.

عموما علاقه مندان از طریق اینترنت از زمان و مکان میتینگ با خبر می شوند و به صورت آف لاین یکدیگر را مطلع می سازند. بعضی از مواقع تعداد افراد حاضر در میتینگ به ۵۰ تا ۱۵۰ نفر هم می رسد. البته بعضی از میتینگ ها در خانه های علاقه مندان نیز برقرار می شود.

● مخاطبان موسیقی متال

علاقه مندان موسیقی متال دارای گروه سنی مشخصی هستند. این رنج سنی از حدود ۱۴ ۱۲ سالگی شروع و عموما به ۳۰ ۲۸ ختم می شوند. بندرت اتفاق می افتد که این جوانان بعد از سن ۳۰ سالگی یا ازدواج، به علاقه مندی خود به این موسیقی ها ادامه دهند.

سن شایع علاقه مندان ۲۴ ۱۶ می باشد و نسبت حضور دختران به پسران در این موسیقی حدودا یک به ۱۰ می باشد و این به خاطر سبک و شکل این موسیقی و یا حتی ضد زن در این موسیقی است. دختران کمتر به موسیقی متال و بیشتر به موسیقی رپ علاقه مندند.

عده زیادی از دختران علاقه مند به این موسیقی ها توسط دوستان جنس مخالف خود جذب این موسیقی ها می شوند و عموما اطلاعات غلطی از اصل و ریشه این موسیقی ها دارند.

بعضی از دختران علاقه مند به این موسیقی ها جهت حفظ سلامت جنسی خود سعی می کنند به صورت فردی و بدون ارتباط با پسران با این موسیقی ها در ارتباط باشند.

بیشتر علاقه مندان از نظر روحی و شخصیتی دارای ویژگی های خاصی هستند. آنها دوست دارند متفاوت از دیگران به نظر برسند. آنها عموما از نظر روانی سالم نیستند یا به طور کلی از معیارهای عمومی سلامت روحی روانی درجامعه سطح پایین تری دارند. آنها از نظر خانوادگی نیز دارای مشکلات خاصی هستند و عموما از طرف خانواده دچار فشارها یا تنش هایی هستند. غالبا روابط جوانان علاقه مند به این موسیقی ها با پدر و مادر یا افراد خانواده تیره است و حتی عده ای خانواده را به طور کامل ترک کرده اند.

علاقه مندان موسیقی متال عموما از طرف دوستان، یا افراد فامیل یا افراد نزدیک خانواده مانند برادر یا خواهر به این موسیقی ها وارد می شوند. چرا که علاقه مندی به این موسیقی ها نیازمند گذشت زمان و مجاورت با آن می باشد. جوانان علاقه مند به این موسیقی ها از همه نوع خانواده هایی هستند ولی بیشتر آنها از رفاه نسبی در خانواده برخوردارند.

گرایش مذهبی در خانواده نقش مهمی را در علاقه مندی جوانان به این موسیقی ها بازی می کند. طرفداران این موسیقی بیشتر از خانواده هایی هستند که از نظر گرایشات و تعصبات مذهبی در خانواده و یا میزان آزادی عمل فرزند در خانواده دچار افراط و تفریط شده اند.

در بین این گروه ها عموما خانواده ها از گرایشات اعتقادی فرزندان خود اطلاعی ندارند و فقط ممکن است آشنایی بسیار ضعیفی با موسیقی مورد علاقه آنها داشته باشند.

بسیاری از خانواده ها یا در مورد علائم یا نشانه های مورد استفاده فرزندان اطلاعی ندارند و عده بسیار کمی هم اگر اطلاع دارند این مسائل را فانتزی گونه و زودگذر می دانند و نسبت به آن بی توجه هستند.

در بعضی از خانواده ها وقتی خانواده به فرزندان خود در مورد این موسیقی ها اخطار می دهد فرزندان، پدر و مادر را به شکل های مختلف اغفال می کنند و موضوع را به شکلی دیگر به آنها وانمود می کنند مثلا تعدادی از کلیپ های کم خطر را به خانواده نمایش می دهند و وانمود می کنند که آنها علاقه ای به گروه های شیطانی ندارند.

● علت علاقه مندی جوانان به این موسیقی ها

عموما جوانان به علت مجاورت با این موسیقی ها از طرف دوستان، برادر و ... به آن جذب می شوند و کمتر می توان گفت که در آنها علاقه یا استعدادی ذاتی به این موسیقی ها وجود دارد چرا که این موسیقی ها با فطرت انسانی همخوانی ندارند و با آن در تعارض هستند.

حتی عده ای از طرفداران این موسیقی واقعا علاقه ای به این موسیقی ندارند ولی برای جلب توجه به زور هم که شده سعی دارند خود را به آن علاقه مند کرده و خود را طرفدار آن نشان دهند. آنها حتی برای ایجاد کردن علاقه در خود به تمرین و خود آزاری هم می پردازند. علت اصلی ورود به این موسیقی ها از طرف جوانان خود نمایی و جلب توجه است.

در مرحله دوم جذابیت های رسانه ای این نوع موسیقی هاست. (خشونت، سکس و...) در مرحله بعدی فضاهای جنسی این موسیقی هاست که علاقه مندان از طریق آن می توانند وارد محیط های پر خطر شوند و در مرحله بعدی، روحیه اعتراض، عصیان، گریز، انکار و ... نهفته در این موسیقی هاست.

● چگونگی ورود به این موسیقی ها

بیشتر جوانان از گروه های ساده و کم خطری مانند متالیکا (هوی متال) که بیشتر دارای اشعار اجتماعی است شروع می کنند اما کم کم تحت تاثیر تحریک و تشویق دوستان به گروه های پرخطر بلک متال وارد می شوند.

● فعالیت های فرهنگی مربوط به این موسیقی ها در داخل کشور

▪ کتاب:

در داخل کشور از حدود سال ۱۳۷۵ تا به حال ده ها کتاب که عموما به صورت متن اشعار گروه های معروف همراه با ترجمه آنها می باشند، به چاپ رسیده است. در کنار آنها ده ها نشریه نیز غافل از گرایشات اعتقادی و خصوصیات اخلاقی این گروه ها اقدام به چاپ شعر یا مصاحبه از این گروه ها کرده اند. البته کتاب هایی نیز با موضوع آموزش نواختن انواع سازهای این نوع موسیقی ها در کشور مجوز گرفته و چاپ شده است.

در متن این کتاب ها، اشعاری با موضوعات ضد دین، خشونت، سکس و ... موج می زند. در این کتاب ها، نویسندگان با چاپ بیوگرافی و تصاویری از اعضای گروه یا مصاحبه با آنها اقدام به تبلیغ گروه های موسیقی کرده اند.

حتی در یکی از این کتاب ها، نویسنده پای خود را فراتر گذاشته و اقدام به چاپ علائم خاص کلیسای شیطان روی جلد کتاب خود کرده است.

در صفحات مقدمه عموم این کتاب ها سعی شده این نکته بیان شود که گروهی که کتاب درباره آن نوشته شده، گرایشات ضد آمریکایی و مخالف با صهیونیسم داشته است و این در حالی است که عموم این گروه ها آنارشیست و اصلا با هر حکومت و دولتی مخالف هستند.

تنها تعداد کمی از این کتاب ها و نشریات بعد از چاپ توقیف شده اند یا اجازه چاپ مجدد آنها لغو شده است.

جهت درک بهتر جریان چاپ این کتاب ها در کشور، به معرفی و نقد یکی از این کتابها با نام «در انتظار آفتاب» می پردازیم که در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسیده است. این کتاب درباره زندگی و اشعار خواننده گروه«The Door» جیم موریسون می باشد.

روی جلد کتاب عکس خواننده و در پشت آن عکسی از مقبره و مجسمه خواننده همراه با چند دسته گل به چشم می خورد.

البته در کتاب عکس های زیادی از خواننده دیده می شود، همچون عکس هایی از دوران کودکی و جوانی خواننده، عکس هایی ازخواننده همراه با گروه موسیقی اش، عکسی از دستگیری خواننده در هنگام اجرا به خاطر توهین به مقدسات، عکس چند ستاره راک و جملات آنها درباره ممتاز بودن شخصیت خواننده. جهت بررسی شخصیت جیم موریسون و کتاب چاپ شده از او در ایران زندگی او را از روی فیلمی از الیور استون با نام«The Door» که در مورد زندگی او ساخته شده است، مورد بررسی قرار می دهیم.

در سکانسی از فیلم جیم مورسیون در یک بار، مشغول به خواندن می شود. او به یکباره در اشعار خود رو به پدرش می گوید: «پدر، می خواهم تو را بکشم» و بعد از آن جملات منحرفانه ای در مورد مادرش با مضمون زنا با محارم بیان می کند. همه کسانی که در بار حاضر هستند به یکباره ساکت شده و به او نگاه می کنند. رئیس بار به او فحاشی کرده و از او می خواهد که اجرا را متوقف و بار را ترک کند. موریسون بعد از پایان اجرا به شدت از رئیس بار به خاطر بیان جملات وقیحانه اش کتک می خورد و مورد فحاشی قرار می گیرد.

در فیلم الیور استون پلان های مختلفی درباره فساد اخلاقی او وجود دارد که بسیاری از آنها قابل بیان در این مقاله نیستند.

در جایی از فیلم او در یک بار در حضور همگان ادرار می کند، یا در اجراهای زنده لخت می شود، یا جملات رکیک و زننده به کار می برد، به شکلی که پلیس در هنگام اجرا بارها به او هشدار می دهد.

در فیلم، او دائم الخمر نشان داده می شود و مصرف مواد مخدر کار همیشگی اوست، او حتی مصرف مواد یا مشروبات الکلی را روی سن هم رها نمی کند، او چنان شیفته مواد مخدر است که تماشاگران برای ابراز علاقه به او، در هنگام اجرا، گراس و مواد مخدر برای او روی سن پرتاب می کنند. او در چند جا به مقدسات توهین کرده و جملات کفرآمیز بر زبان می آورد. مثلا در یک جا رو به همه می گوید: «من ابلیسم و هر کاری بخواهم می کنم.»

او در فیلم با زنی که به نظر می رسد از فرقه پگان ها یا شیطان پرست هاست، دوست شده و با او به شیوه شیطان پرست ها هم قسم می شود (بریدن دست ها و آمیختن خون دست ها به هم.)

او در سکانس معروف فیلم بعد از روابط نامشروع با زن شیطان پرست اقدام به خودزنی و خونخواری می کند.

خواننده در فیلم در چند جا اعلام می کند که جسم او توسط روح یک سرخپوست تسخیر شده است. کارگردان در تمام فیلم این مساله را به طور واضح به کرات تاکیده کرده است.

حضور روح سرخپوست بیشتر در جاهایی به چشم می خورد که خواننده از خود بی خود شده و اقدام به انجام اعمال غیراخلاقی می کند.

کارگردان در بیشتر بخش های فیلم سعی کرده جیم موریسون را منحرف نشان دهد. مثلا در ارتباط او با معشوقه اش نشان می دهد که او خیانتکار است و با دختران و زنان زیادی رابطه دارد.

در چند جای فیلم، پلیس به خاطر حرکات ناشایست خواننده روی سن به او اخطار می دهد تا این که بالاخره در ۲۰ سپتامبر ۱۹۷۰ دادگاه او را به علت رفتار ناشایست در ملا‡عام و انجام رفتارهای منحرفانه جنسی و وضع بد متهم در اماکن عمومی محکوم به پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه نقدی و ۶ ماه حبس با اعمال شاقه محکوم می کنند.

این در حالی است که در کتابی که درباره خواننده در ایران چاپ شده است، نویسنده سعی کرده جیم موریسون را مردی صلح طلب و معترض بر ضد دولت نشان دهد.

مثلا او در کتاب بیان کرده است که اخطارهای پلیس به او به خاطر افکار انتقادی و معترضانه او بر ضد دولت بوده است. او در کتاب خود در آلبوم«The End» جملات منحرفانه جیم موریسون درباره مادرش را سانسور کرده و این در حالی است که نویسنده در کتاب خود بیان می کند که فیلم الیور استون را دیده است.

کارگردان فیلم که با خواننده هموطن می باشد در فیلمش سعی کرده او را انسانی عیاش و شهوت پرست معرفی کند، مثلا در سکانسی از فیلم دوستان خواننده در چند جا به او در مورد اضافه وزن او هشدار می دهند و از او می خواهند که سکس، مشروب و مواد مخدر را کنار بگذارد.

نویسنده در کتاب عکس هایی از اجراهای خواننده و مراسم سی امین سالگرد او برای علاقه مندان چاپ کرده است. همچنین در پایان کتاب خود ۸ سایت مطرح اینترنتی حاوی مطالب خواندنی و عکس های خاطره انگیز در مورد خواننده و اعضای گروه او را معرفی کرده است.

همچنین به ستارگان دیگر راک ایمیل زده و از آنها خواسته که در مدح جیم موریسون جمله ای بگویند و جملات تحسین برانگیز آنها در مورد خواننده را همراه با عکس آنها به چاپ رسانده است. نویسنده در ابتدای کتاب خود علت نگارش این کتاب را اشعار زیبا و شخصیت خواننده معرفی کرده است.

در مورد تعداد کتاب های چاپ شده با این مضامین در ایران می توان بیش از ۵۰ جلد کتاب را تخمین زد. البته بعضی از گروه های تحقیقاتی تعداد کتاب های چاپ شده در این زمینه را تا ۲۰۰ عنوان نیز بیان کرده اند.

در کشور معمولا انتشارات خاصی اقدام به چاپ این گونه کتاب ها می کنند، به شکلی که در مورد چاپ آنها می توان تنها چند انتشارات خاص را نام برد.

اگر بخواهیم بیشتر در مورد گذشته چاپ این کتاب ها صحبت کنیم جالب است بگوییم این کتاب ها هر ساله از طریق انتشارات مربوط در نمایشگاه بین المللی کتاب به فروش می رفتند و موجی از مخاطبان خود را به نمایشگاه می کشاندند.

جالب تر آن که دکوراسیون غرفه ها نیز مانند محتوا و جلد کتاب ها با رنگ های سیاه و سرخ طراحی می شدند.

در غرفه ها پوستر خواننده و گروهی که کتاب درباره آن چاپ شده بود به عنوان هدیه به خریداران کتاب اهدا می شد.

جوانان علاقه مند بعد از خرید این کتاب ها، کتاب را برای بارها می خوانند (حتی اقدام به حفظ اشعار انگلیسی آن می کنند) و همراه با کتاب کلیپ های غیرمجاز گروه مربوطه را از طریق سی دی های قاچاقی یا ماهواره تماشا می کنند.

بعد از خواندن این کتاب ها، علاقه مندان اطلاعات و نظرات خود را درباره گروه و اشعارش در میتینگ های گفتگو، یا در پارک ها و یا چت روم های اینترنتی رد و بدل می کنند.

● برگزاری کنسرت موسیقی

با وجود ممنوع بودن آموزش یا تحصیل موسیقی متال در آموزشگاه های موسیقی انواع سازهای آن در مغازه های سازفروشی به فروش می رود و انواع کلاس های آموزشی آن در آموزشگاه های دارای مجوز آموزش داده می شود. البته انواع کتاب های آموزشی این موسیقی در کشور دارای مجوز هستند و حتی به چاپ های مجدد نیز رسیده اند.

عموم جوانانی که به صورت خصوصی زیر نظر اساتید یا به صورت عمومی در آموزشگاه ها آموزش دیده اند، علاقه مند به برگزاری کنسرت هستند.

تا به حال در بعضی از استان های کشور گروه های مختلف متال موفق به برگزاری کنسرت شده اند. از جمله اجراهای مهم می توان به اجرای سال ۱۳۸۴، در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، جشنواره گروه ها در سال ۱۳۸۵ در دانشگاه تهران و همچنین اجرای دیگری در تالار خانه معلم تهران در سال ۱۳۸۵ و اجراهای متعدد دیگری در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و... اشاره کرد.

براساس ترفندهای گروه ها جهت گرفتن مجوز، اجراها معمولا در دانشگاه ها و در تعطیلات اعیاد مذهبی مانند عید مبعث، عید قربان و... برگزار می شوند.

عموما مجوزدهندگان به این اجراها از محتوای این موسیقی ها و شکل و شیوه اجرای آن مطلع نیستند و گروه ها برای گرفتن مجوز اجرا، جهت اغفال مسوولان مربوطه به انواع ترفندها دست می زنند.

دانشگاه های مختلفی از کشور تا به حال اجرای موسیقی متال یا راک را به خود دیده اند. برگزاری تعد ادی از این اجراها از طرف دانشجویان و تعدادی از آنها از طرف غیردانشجویان صورت گرفته است.

بعضی از این کنسرت ها با وجود داشتن مجوز در زمان اجرا به علت هیجانات شدید تماشاگران تعطیل شده اند.

اجراها معمولا با نورپردازی ها و دکوراسیون ها یا آرایش ها و تیپ های جالب توجه مخاطبان و نوازندگان همراه است، به شکلی که حراست دانشگاه بعد از برگزاری اجرا و در ایام تحصیلی اجازه ورود نوازندگان یا تماشاگران را به دانشگاه ها با این تیپ ها و آرایش ها نمی دهد.

حتی ممکن است تماشاگران در روز اجرا در مسیر حرکت به دانشگاه توسط نیروی انتظامی دستگیر شوند. این اتفاق چند سال پیش در شیراز رخ داد و اجرای زیرزمینی یک گروه به خاطر دستگیری تماشاگران که با مینی بوس قصد حرکت به محل اجرا را داشتند، لغو شد.

نکته دیگری که قابل توجه است حضور خبرنگاران خارجی قبل و بعد از اجرا و تهیه گزارش های مستند خبری توسط آنها می باشد. تا به حال گزارش ها یا برنامه های مستند زیادی توسط گروه های غربی و اروپایی در مورد موسیقی غربی در ایران ساخته شده است. حتی دیده شده است که یک محقق خارجی از طرف فلان دانشگاه غربی برای دریافت مدرک دکتری یا انجام پروژه تحقیقاتی به ایران آمده و به تحقیق درباره گروه های موسیقی یا گروه های شیطانی پرداخته است.

● برگزاری اجراهای زیرزمینی

چون در بیشتر مواقع برگزاری اجرا روی سن و یا در اماکن دولتی و عمومی غیرممکن است، گروه ها اقدام به برگزاری اجراهای زیرزمینی می کنند که معمولا در محافل خانگی صورت می گیرد.

در این اجراها تماشاگران و علاقه مندان به رقص متال به جنباندن شدید سر مانند دراویش اهل تصوف می پردازند.

این رقص انرژی زیادی از تماشاگر می گیرد و بعضی از تماشاگران با مصرف قرص، انرژی خود را برای انجام چند ساعته آن تقویت می کنند. گاه انجام این رقص برای مدت زیاد باعث بروز اختلالات جسمی در بین علاقه مندان شده و کار آنها به بیمارستان کشیده می شود.

● تلویزیون و رادیو

در تلویزیون، برنامه هایی که ریتمی تند و نیاز به موسیقی های پرجنب وجوش دارند مانند برنامه های ورزشی، خبری یا تبلیغات بازرگانی و... از این موسیقی ها در برنامه های خود استفاده می کنند.

البته بعضی از سریال ها یا فیلم های داخلی که محتوای ترسناک یا موضوعات مربوط به شیطان دارند نیز از این موسیقی ها استفاده می کنند که در این صورت موزیک آنها توسط آهنگسازان داخلی ساخته می شود.

بعضی از موسیقی هایی که در برنامه های غیرداستانی تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرند، توسط بعضی از گروه های شیطانی با گرایشات منحرفانه کار شده اند.ده مطلب اخیر
ختم صلوات